Вітамін К2

"Кальцієвий парадокс" та роль вітаміну К2 в його попередженні

В попередній статті ми піднімали питання вітаміну Д , роль цієї молекули в регуляції обміну кальцію та фосфору, а також розкрили повний спектр його функцій в організмі людини. Проте, це не єдина речовина, яка підтримує нормальний стан мінералізації кісток.

Часто в медичній практиці, особливо серед жінок в постменопаузі, зустрічаються випадки остеопорозу та остеопенії. При цьому ми бачимо виражений кальциноз стінок судин та клапанів серця. Як таке можливо?Чому при втраті кісткової маси кальцій відкладається на стінки судин?
Таке явище і має назву – “кальцієвий парадокс”.

Кількість іонів кальцію, що містяться в кістковій тканині знаходяться в постійній динамічній рівновазі з їх концентрацією в плазмі. Не зважаючи на низький відсоток рівня кальцію в позакісткових тканинах, його біологічна активність надзвичайно висока. Він бере участь в регуляції м’язових скорочень, впливає на передачу нервового імпульсу та проникність клітинних мембран, активує процеси згортання крові. Вітамін Д здатний збільшити всмоктування іонів кальцію в 20 разів і викликати відповідне значне зростання його рівня в крові. Однак, самостійно він не може попасти в кісткову тканину. Йому потрібний транспортер, яким являється вітамін К-залежний білок.

Вітамін К- це жиророзчинний вітамін, який складається із К1 (філохінону) і К2 (менахінону). К1 близьких до хлорофілу і міститься в зеленій частині рослин. К2 синтезується нормальною мікрофлорою товстого кишечника, а також потрапляє в наш організм разом з деякими жирними продуктами харчування (сирами, печінкою, яйцями, вершковим маслом).

До складу кісткової тканини входить неколагеновий К-залежний білок остеокальцин, який є надзвичайно важливий для мінералізації кістки. При недостатності вітаміну К2 порушується його перетворення, що в кінцевому етапі призводить до остеопорозу.

Іншим значимим надпотужним білком являється MGP-протеїн для активації якого теж потрібно вітамін К2. Саме ця речовина попереджає кальцинування стінок артеріальних судин та забезпечує правильний розподіл кальцію в організмі.

К2 впливає і на клітини кістки – остеокласти , підтримує баланс між їх утворенням та руйнуванням, що попереджає надмірну мінералізацію кісток.

Наразі відомо 9 версій хімічної будови менахінона. Їхній вплив на організм одинаковий, однак вони можуть відрізнятися за ступенем засвоюваності, а також складністю виділення з продуктів харчування. У біологічно активних добавках використовуються 2 форми:

  • MK-4; міститься в продуктах тваринного походження, таких як печінка, жир, яєчний жовток, яловичина, риба та сир.
  • MK-7; утворюється в результаті бактеріального бродіння і міститься в ферментованих продуктах, таких як натто та квашена капуста. Він також виробляється кишковими бактеріями.

К2 синтезується в організмі тварин з К1 при вживанні зелених рослин та накопичується в печінці та жировій тканині. Також він потрапляє в молоко і всі продукти, які з нього виготовляють. Саме тому вживання обезжирених продуктів, попри достатній вміст кальцію , призводить до дисбалансу в організмі.

Отже, дефіцит вітаміну К2 – прямий шлях до остеопорозу і атеросклерозу ! І хоча в більшості рекомендацій по зниженні холестерину та профілактиці серцево-судинних захворювань наполягається на вживанні продуктів з низьким вмістом тваринних жирів, ми повинні зважити всі нові дані досліджень та переглянути настанови по харчуванню.

Разом до здоров’я з експертами ТуСтань Medical & SPA!

Бронювання номера